EP-560 Inversion Table

3.300,00 2.800,00
KOD EP560
STOK Stokta Var
MARKA TEETER

Inversion Aleti: Yılları “Tersine” Akıtın!
Çok eskilerde kullanılan bir terapi… Tarihi Milattan Önce 400’lere kadar uzanıyor, ilk kez doktorluk mesleğinin “ilk duayeni” Hipokrat tarafından ağrılardan kurtulmak için denenmiş: Bu terapinin adı “inversiyon” yani “baş aşağı duruş”. Faydası ise yerçekiminin vücutta meydana getirdiği olumsuz etkilerin önüne geçmesi.
Gerçekten de esneklik, dayanıklılık, dengeyi sağlama ve hatta burun tıkanıklığı konusunda gözle görülür faydaları var. Günde birkaç dakika baş aşağı durarak yaşlanmayı geciktirebilirsiniz, beyninize besin gitmesini sağlayabilirsiniz, omurganızı düzeltebilir ve iç organlarınıza bir mola aldırabilirsiniz.

Yerçekiminin yaşlandırıcı etkileri:
Yerçekiminin bedenimizdeki ‘aşağıya doğru’ olan baskısı, daha hızlı yaşlanmamıza neden olur. Omurlar sürekli baskıyla sıkışır ve kısalır; iç organlar sarkmaya başlar; damarlarda varis oluşumu görülür. Yerçekiminin ters etkisi nedeniyle beyne giden kan azalır ve damarlar tıkanarak zihinsel fonksiyonların işlemesi tehlike altına girer.
Çözüm baş aşağı durmaktır: Baş aşağı durmak omurgayı esnetir ve hizaya sokar, yerçekiminin olumsuz etkisini azaltır. Bu şekilde duruş omurga diskleri üzerindeki baskıyı azaltarak, omurganın yeniden ve doğru şekillenmesini sağlar. Organlar yerlerine yeniden oturur. Kan akışı baş bölgesine doğru yönlenir, böylece varisli damarlar üzerindeki baskı hafifler, beyne kan akışı hızlanır. Beyne ulaşan oksijen ve besin artışı, ihtiyaç duyduğumuz zihin açıklığını sağlar.
Ağrılar azalır: Pek çok kişinin şikayet ettiği eklem ve sırt ağrılarının sebebi çoğunlukla yerçekiminin etkilerinin bir sonucudur. Baş aşağı duruş ağrıları veya disk baskısı altındaki sinirlerin acısını hafifletir ve omurga üzerindeki baskıyı azaltır. Omurga esner ve gerginlik hafifler ve doğal olarak ağrılar da azalır. Eklemlerdeki bağlar güçlenerek olası sakatlanmalar azalır.

     

Beden duruşunu düzeltir: 
Baş aşağı durduğumuz sırada, yerçekiminin etkisiyle aşağı doğru esneriz, omurgamız güçlenir, kronik halde sıkışmış adalelerimiz gevşer. Bu gevşeme baskıyı hafifleterek omurganın düzgün bir hal almasını sağlar, böylece de beden duruşunu iyileştirir. Bu duruşa bağlı, yani bizi bu şekilde tutan adaleler de esnemiş ve gevşemiş olur. Tekrar ayağa kalktığımız zaman, adaleleri güçlendiren ve omuru esnetip düzelmesini sağlayan bu duyguyu daha fazla hissederiz.
Beslenme ve arınma: Kalbimiz bütün vücudumuza kan pompalayarak oksijen ve besin taşır, bu arada da toksinlerden temizlenmeyi sağlar. Fakat yerçekimi kanın ayaklarımızdan tekrar kalbimize dönmesini, yani dönüş yolu faaliyetini güçleştirir. Vücudu arındırıcı lenf sistemi kalp gibi pompa görevi görmez, bütün vücutta dolaşarak atıkları hücrelerden çekip vücudun dışına atmayı sağlayan lenf sıvısı, adale hareketine ve yerçekimine bağlı çalışır. Yerçekiminin olumsuz etkilerini azaltan baş aşağı durma hareketi, kalbe ve lenflere bir mola verdirerek bütün vücutta oksijen ve besince zengin taze kanın dolaşımını ve hücrelere ulaşımını hızlandırır, atıklardan temizlenmesini sağlar.

Vücudun farkındalığını ve oryantasyonu geliştirir:
 Baş aşağı duruş denge ve konumsal farkındalıkta rol oynayan iç kulağı da uyarır. İşi için gerekli oryantasyona ve dengeye sahip olmak isteyen başta atletler olmak üzere pek çok kişi inversiyon terapisi denen baş aşağı duruş terapisini kullanmaktadır. Herkes bu terapiden fayda sağlayabilir.
Kısaca, baş aşağı durun ve yaşlanmayı geciktirin! Günde yalnızca birkaç dakika baş aşağı durarak faydalarını hemen hissedeceksiniz, ağrılarınız azalacak, duruşunuz düzelecek, düşünceleriniz netleşecek ve vücudunuz arınacak. İnversiyon terapisi, bütünsel sağlığınızı iyileştirmenin eğlenceli ve gevşetici bir yoludur.

İnversiyon ( Baş Aşağı Duruş ) Terapisinin Faydaları:

Fiziksel Yararları
Baş aşağı konumda, yerçekimini kullanarak, doğrusal bir hatta yapılan çekme egzersizleri ile uygulanan eğimli tedavi, esnetme ve gerdirme egzersizleri ile omurlar arasındaki mesafeyi arttırıp, sinir köklerindeki baskıları azaltarak, diskler, eklem yerleri, tendon ve ligametleri kuvvetlendirip, rahatlama ve iyileşmeyi gerçekleştirmektedir.

Vücudumuzun temel sistemleri ile ilgili hayati fonksiyonlarını gerçekleştiren tüm iletişimleri, beynimizden başlayarak, bütün omurga kanalı boyunca uzanan sinir demetleri ile gerçekleşir.
Omurlar arasında herhangi bir nedenle meydana gelen daralma, sinir köklerine baskı yapar, bu baskının hangi bölgeyi yöneten ve iletişim sağlayan sinirle ilgisi varsa, o bölgede ağrı ve rahatsızlık hissedilir.

İnversiyon terapisi – Eğimli ve Hareketli Platformda yapılan çekme egzersizlerinden oluşan terapi sistemi, ağrıya neden olan sinir köklerindeki baskıları, omurlarda meydana gelen sıkışma ve daralmayı ortadan kaldırarak uygulanmaktadır. İnversiyon aleti egzersizleri, her kullanım seansında, tüm omurgayı esnetmek suretiyle, omurlar arasında ki mesafeyi açarak, sinir köklerindeki baskıyı azaltıp, ağrının son bulmasını sağlamaktadır. Ayrıca, gün içinde uzun bir süre oturma veya bükülü kalma durumlarında, omurganın doğal yapısının dışında bir baskı ile karşılaşması ve sinir köklerinin bu baskıdan olumsuz etkilenmesi de ağrının ilk sebebidir.

Eğimli platformda, doğal vücut ağırlığı ile yer çekiminden faydalanarak uygulanan terapi sonucunda, omurga, sağlıklı bir şekilde, normal – S – formuna dönerek, sinirlerdeki baskının ortadan kalkması ile ağrılar da son bulmaktadır. Omurganın bu şekilde tekrar rahatlaması, gün boyunca ofis koltuğunda oturmaktan kaynaklanan ağrıları da gidermektedir.

Görsel Yararları:
İnversiyon – Eğimli Platformda yapılan terapi, tüm vücutta kan sirkülasyonunu arttırmaktadır. Alt gövde ve bacaklar, yer çekimine karşı koymak suretiyle, kendilerine gerekli olan kanı sağlamak için devamlı bir efor içindedirler. İnsan kalbi, yerçekimi nedeniyle alt vücutta azalan kan miktarını tekrar yerine döndürebilmek için bu doğal kuvvete karşı çalışmaktadır. Bu noktada, inversiyon terapisi kan dolaşımının artmasında çok etkili olmaktadır.

İnversiyon – eğim süreci, yer çekiminin bu şekilde oluşturduğu baskı ve stresi azaltarak, uzun vadeli ve kalıcı bir fayda sağlamaktadır. Bu tedavi, ileri yaşlarda oluşan kas kayıpları, eklem yerlerinde zayıflıklar ve daralan omurga kanalı sorunlarında da önemli faydalar sağlamaktadır. Omurga kanalında ve omurlar arasındaki bu daralma milimetre veya duruma göre santim bazında meydana gelir. Bu durumda inversiyon – eğimli terapi ile, omurga kanalı ve omurlar arası mesafenin uygun ölçüye gelerek, rahatsızlıkların önlenmesi gerçekleşir.

Ayrıca, İnversiyon – Eğimli Terapi seansları sonucu, dolaşım rahatsızlıkları ve varis de önlenebilmektedir. İnversiyon Terapi seansları damarlardaki kan sirkülasyonunu arttırmaktadır. Böylece, damarlarda kan birikimi ve bu birikimin neden olduğu rahatsızlardan oluşan Varis’ tedavisinde de çok olumlu sonuçlar alınmaktadır. İnversiyon – Eğimli Platformda, baş aşağı konumda, kalbin kan sirkülasyonu ve pompalama gücü doğal olarak artmaktadır. Bu durumda, bazı damarlarda birikmiş olan kanın, durağan halden, akıcı hale gelerek, tüm vücutta artan sirkülasyon etkisi nedeniyle, damarlarda kan birikimi olmadan, düzenli ve faydalı bir akım sağlanmaktadır. Bu da ağrılarda gittikçe azalma meydana getiren çok önemli bir husustur.

Zihinsel Yararları:
İnversiyon terapi egzersizleri, ağırlık kaldırma ya da bir koşu bandı üzerinde yapılan koşu gibi, vücuda aşırı yük ve stres yükleyen egzersizler gibi yüksek yoğunlukta değildir. Bilindiği gibi, düzenli ve doğru yapılan tüm egzersizlerin endorfin hormonunun aktive olmasını sağladığı ve bu hormonun artışının sağladığı zihinsel faydalar tartışılmaz bir gerçektir. Bu faydalar, İnversiyon – Eğimli Masada yapılan basit ve doğal egzersizlerle de sağlanmaktadır. Endorfin hormonu salgısının artması, egzersizlere karşı vücudun doğal bir reaksiyonu olup, insanın, kendisini daha iyi hissetmesi ve ağrıların azalıp, daha zinde olmasını sağlayan bir oluşumdur. İnversiyon – Eğimli Masada yapılan bu rahat ve doğal gevşeme, esnetme egzersizleri, endorfin hormonu salgısını arttırarak, stresi gidermek suretiyle, insanın kendisini daha rahat ve mutlu hissetmesini sağlamaktadır. Bu da, inversiyon terapisi kullanıcılarının depresyona karşı verdikleri savaşta en faydalı silahlarından biri sayılmaktadır.
İnversiyon – Eğimli Masada yapılan doğal egzersizlerle, vücut adeta bir şarj evresi içine girerek, endorfin salgısını arttırmakta, tüm vücutta rahatlama ile birlikte, ağrıların giderilmesi ve depresyonun da önlenmesi mümkün olmaktadır.
2007 yılının Mart ayında Rosie O'Donnell, İnversiyon – Eğimli Masa terapisini, anti depresif sorunları giderebilmek için kullanıp, depresyon ile mücadelede yeni bir sayfa açmıştır.

Baş Aşağı Esneme Egzersizinin Özellikleri:
 • Doğal esneme formu
 • Kullanıcının kendi ağırlığı ile yerçekiminin pozitif etkisinin kullanılması
 • Çeşitli açılarda ters yerçekimi ile esneme (Kişiye özel esneme)
 • Bel ve Sırt ağrılarına evde çözüm (Her ihtiyacınız olduğunda)
 • Günde en az 1-2 kez ve en az 3-5 dakika
 • Teeter, Ağrının Geçmesine Nasıl Yardımcı Olur?:
 • Dekompresyon; daralan disk aralarını açması
 • Diskler üzerindeki basıncı azaltması böylece sinir sıkışmalarını minimuma indirmesi
 • İskelete olan yük dağılımını ayarlaması
 • Gergin kasları gevşetmesi

Diğer Hayati Faydaları:

 • Eklemlerin gençleşmesi
 • Bağların güçlenmesi
 • Eklem arası sıvısının beslenmesi
 • Eklemlerin esnekliğinin artması ve aralıklarının normalleşmesi
 • Kan dolaşımını arttırması & lenfleri beslenmesi

Stretching: Fitness’ın İhmal Edilen Aşaması:

 • Fitness’a hazırlık
 • Etkin esneme hareketleri,
 • Açma, germe ve yenileme
 • Unutulan omurga egzersizler
 • Emsalsiz bir uygulama ile fitness aşamalarını tamamlar

MEDİKAL ÇALIŞMALARDAN ÖRNEKLER:
Önemli Bir Bilimsel Çalışma ve Çarpıcı Sonucu: Nachemson Çalışması
NEDİR: Değişik duruş pozisyonlarında diskler üzerinde oluşan basınç hakkında yapılan bir çalışmadır
Dik Duruş= Temel basınç %100
Eğilerek yerden yük kaldırma=%200
Oturma Pozisyonu (dik oturma)= %150
Yanlış Oturma Pozisyonu (bilgisayar karşısında kambur)= %250
Yatış Pozisyonu= Halen %25!!!
SONUÇ: Oluşan basıncı sıfır noktasına indirmek için vücut ağırlığının en az %60 ı ile yapılacak 60 derece açı ile TEETER inversiyon egzersizi

Hastalar Üzerinde Çarpıcı Bir Medical Çalışma: Newcastle Çalışması
Siyatik sorunu nedeni ile ameliyat olacak hastalar üzerindeki 2 ayrı grup çalışması
1. Grup: Sadece Fizyoterapi (kontrol grubu)
2. Grup: Teeter tedavisi + fizyoterapi
Kontrol grubundaki hastaların %78 inin
Teeter kullananların ise sadece %23 ünün halen ameliyata ihtiyacı vardı
SONUÇ: Inversiyon terapisi ile desteklenen tedavilerde, ameliyat ihtiyacını %70,5 azaldığı görülmüştür.

Teeter Herkese Uygun Mu?
Gençler, yetişkinler ve yaşlılar…
Sporcular veya sık spor fırsatı bulamayanlar için ideal
Aşağıda belirtilen ve bunlara benzer rahatsızlıkları olanlar haricinde herkes baş aşağı esneme egzersizini kullanabilir.

Kontrendikasyonlar için mutlaka kullanma kılavuzuna bakılmalıdır. Durumundan emin olmayan herkes bir fizyoterapist tavsiyesi alabilir.

Kontrendikasyonlar:

 • Glaucoma Rahatsızlıkları
 • Kontrol edilemeyen yüksek tansiyon
 • Kan Sulandırıcı Kullanımı
 • Güçsüz Kemik Yapısı ve Omurga İmplantları
 • Konjonktiv iltihabı
 • Kalp/Dolaşım Sistemi Rahatsızlıkları
 • Kasık ve Karın Duvarı Fıtıkları
 • Orta Kulak İltahabı
 • Obezite
 • Hamilelik
 • Spinal Bölge Yaralanmaları
 • Felç
 • Geçici İskemik atak


EP-560, EP-960, EP-970 Inversion Aleti Özellikleri:

 • Flex Teknoloji
 • Ergonomik kilitli bilek sarma sistemi
 • Kolay ulaşışlabilir ergonomick kilitli bilek sarma sistemi(EP-950 ve 960 modeli için)
 • Yumuşak, sessiz rotasyon
 • Dayanıklı, kauçuk kaplama kollar
 • Daha fazla traksiyon için krom itme kolları(EP-950 ve 960 modeli için)
 • Sağlam, medikal dereceli yapı
 • Açı sabitleme özelliği
 • Üç tabakalı krom ana gövde
 • Saklama kolaylığı
 • Eğitici DVD desteği

Baş Aşağı Esneme Egzersizinin Özellikleri:

 • Doğal esneme formu
 • Kullanıcının kendi ağırlığı ile yerçekiminin pozitif etkisinin kullanılması
 • Çeşitli açılarda ters yerçekimi ile esneme (Kişiye özel esneme)
 • Bel ve Sırt ağrılarına evde çözüm (Her ihtiyacınız olduğunda)
 • Günde en az 1-2 kez ve en az 3-5 dakika
 • Teeter, Ağrının Geçmesine Nasıl Yardımcı Olur?:
 • Dekompresyon; daralan disk aralarını açması
 • Diskler üzerindeki basıncı azaltması böylece sinir sıkışmalarını minimuma indirmesi
 • İskelete olan yük dağılımını ayarlaması
 • Gergin kasları gevşetmesi

 


 

Diğer Hayati Faydaları:

 • Eklemlerin gençleşmesi
 • Bağların güçlenmesi
 • Eklem arası sıvısının beslenmesi
 • Eklemlerin esnekliğinin artması ve aralıklarının normalleşmesi
 • Kan dolaşımını arttırması & lenfleri beslenmesi

Yorum Yapın

* Lütfen yorum yaparken toplumsal kuralları dikkate alınız.

Yorumlar